U organizaciji Šibensko-kninske županije i Javne ustanove Razvojna agencija Šibensko-kninske županije, u četvrtak, 26. listopada, održala se manifestacija Dan energetske održivosti Šibensko-kninske županije, tijekom kojeg su učenici osnovnih i srednjih škola s područja županije, predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Šibeniku prezentirati projekte i rješenja iz područja energetske učinkovitosti i prilagodbe klimatskim promjenama od značaja za javni sektor i građane, kao i mogućnosti (su)financiranja istih.

Program obilježavanja Dana energetske održivosti održao se u Adriatic Business Centru u Šibeniku, a otvorili su ga učenici osnovnih škola Šibensko–kninske županije, OŠ Jurja Šižgorića iz Šibenika i OŠ Antuna Mihanovića Petropoljskog, područno odjeljenje u Oklaju, koji su prezentirati na koji bi način oni riješili „crne točke“ svojih gradova, na energetski učinkovit način.

Učenici su predstavili način na koji bi oni revitalizirali stare ruševine i objekte u svom mjestu.

– Prvo nam je na pamet pala naša stara škola u Oklaju, koja je sedamdesetih godina stradala u požaru i opasna je za prolaznike. S obzirom na to da je škola na velikoj površini te ima prizemlje i dva kata, razmišljali smo o tome da napravimo jedan polifunkcionalni centar. Bila bi tu igraonica koju bi opremili energetski učinkovitim igračkama, poput onih koje se pokreću uz pomoć sunčeve svjetlosti te bi stavili LED rasvjetu. Druga ideja je dvorana za sportske aktivnosti, a u njoj bi bili tereni za razne sportove. Ona bi također bila opremljena obnovljivim izvorima energije kao što su solarni paneli za grijanje i hlađenje. Tu bi bila i knjižnica te dvorana za održavanje kulturnih i društvenih događaja. U našem centru bi se koristila energetski učinkovita rješenja, to su dakle, solarne ploče i toplinske pumpe, LED rasvjeta te izolacija kako bismo smanjili gubitak energije – predstavili su svoju ideju učenici Osnovne škole Antuna Mihanovića Petropoljskog, odnosno njihovog područnog odjeljenja u Oklaju.

Oni smatraju da bi ovaj projekt obnove škole poboljšao kvalitetu života u Oklaju, osigurao bi djeci i odraslima mjesto za učenje i zabavu te bi pridonio zaštiti okoliša.

Učenici 8. a razreda Osnovne škole Jurja Šižgorića predstavili su svoj projekt obnove šibenske željeznice.

– Razinu europskih željeznica sigurno nećemo dostići, ali možemo barem popraviti zapuštene kako bi vlak ostao privlačniji i učinkovitiji. Zbog većih troškova energije i neučinkovitih tračnica manje je izvora za izgradnju novih prostora i učinkovitih objekata, a time su troškovi veći. Moramo se energetski osvijestiti i pri tome ugledati na svjetske željeznice kako bi ih modernizirali i uložili u ono što je zaista bitno. Trebalo bi uložiti napore u poboljšanje infrastrukture, optimizaciju poslovanja i ulaganje u obnovljive izvore energije – kazali su učenici OŠ Jurja Šižgorića.

Nakon predstavljanja projekata osnovnoškolaca, uvodni govor je održao šibensko-kninski župan Marko Jelić.

– Upoznat sam s tim ‘crnim točkama’ na našem području te u Županiji trenutno imamo u tijeku Javni poziv za izradu projektne dokumentacije i dio energetske učinkovitosti koju možete iskoristiti za školu u Oklaju. Drago mi je da ste vi kao djeca prepoznali probleme naše zajednice. Ovo sa željeznicama je stvarno problem. Temelji je tu problem da prvo treba trasirati nove puteve, jer ovi ne mogu podnijeti velike brzine. Mi praktički na ovom planetu iscrpljujemo resurse do iznemoglosti i protiv toga se treba boriti – kazao je župan Jelić.

Svoj doprinos energetskoj održivosti predstavili su učenici Industrijsko-obrtničke škole iz Šibenika, koji su prisutnima na licu mjesta demonstrirati način rada fotonaponskih panela.

Predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pružili su informacije o mogućnostima sufinanciranja projekata energetske učinkovitosti prilagodbe klimatskim promjenama.

Po završetku izlaganja Fonda, uslijedilo je predavanje koje je održao prof. dr. sc. Mario Vašak sa Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Šibeniku, na kojem je kazao nešto više o studiju i studijskim programima te energetski učinkovitim rješenjima prema preporukama struke. Na kraju, kao primjer dobre prakse predstavljen projekt uspješno provedene energetske obnove zgrade Doma za starije osobe Cvjetni dom Šibenik.

Navedeno događanje organizirano je u sklopu projekta „Tehnička pomoć u Šibensko-kninskoj županiji – II. faza“ kojemu je cilj povećanje korištenja sredstava EU fondova u županiji te što bolja informiranost i pripremljenost dionika regionalne i lokalne samouprave za povlačenje EU sredstava, odnosno realizaciju projekata u našoj županiji.